Az m már nagyon régóta kiemelt figyelmet élvez a grafológiában.
Egyes felmérések szerint az „m” a legmelegebb, legjóságosabb érzelmet keltő betű. Ez nem is olyan meglepő talán, hiszen a legtöbb ember számára a „mama” jut eszébe először, ha arra kérik, hogy mondjon egy „m”-mel kezdődő szót.
És, hogy ez miért fontos?
Mert a grafológiában az m-et a szociabilitás, a társasági kapcsolatok betűjeként tartjuk számon. A szociális viselkedésünk alapjait a családban kapjuk meg, és ebben az anyának kiemelkedő szerepe van.
Ha elfogadó, szeretetteljes légkörben nevelkedtünk, akkor a világot és a közösséget biztonságos helynek tekintjük, ám ha sok bántást, kritikát, elutasítást, megszégyenítést kaptunk, akkor későbbi kapcsolatainkat is befolyásolja a bizalmatlanság, a gátoltság, az állandó védekezés vagy a félelmet kompenzáló „legjobb védekezés a támadás” hozzáállású agresszivitás.
Az m betű három szára a pulveri szimbolikának megfelelően az „én + te + ő(k)” viszonyát mutatja. Az m betű egyes szárainak magassága azt jelzi, hogy az „én-te-ő” viszonyban az író személy kinek mekkora jelentőséget tulajdonít.
A pulveri szimbolika szerint:
- Az első szár vagyok Én. Magassága tükrözi, milyen nagyra értékelem saját magamat, illetve, hogy a kapcsolataimban mekkora a terjeszkedési-és dominanciaigényem.
- A második szár a Te, azaz a személyes viszonyok, barátság, szerelem, gyerekeknél a szülő fontosságát mutatja.
- A harmadik szár a többi embert, a közösséget, a munka – hivatás közegét jelképezi.
Ki a fontos?
Ha az m első szára a legmagasabb, akkor az író személy a személyes érdekeit szem előtt tartja, kapcsolataiban az irányító, domináns szerepet tölti be, de az is lehet, hogy csak kompenzál.
Ha a Berne féle személyiségelmélet alapján értelmezzük, akkor az így író a különböző élethelyzetekben szívesen játssza a Szülő szerepét. Vagyis beállítottságától függően – kritikus vagy gondoskodó módon – szívesen mondja meg a másiknak, hogy az mit és hogyan tegyen, illetve ne tegyen.
Amikor az m második szára a legnagyobb, akkor az író önzetlenségből vagy tiszteletből a szeretett személyt helyezi előtérbe, kifejezi megbecsülését.
Ám másodiknál kisebb első m szár utalhat arra is, hogy az író személy nem elég önálló, ezért az egyes élethelyzetekben gyakran a Gyermek szerepét játssza, vagyis a társa elvárásainak akar megfelelni; szüksége van arra, hogy a másik kezében legyen az irányítás és a felelősség, hogy az megmondja neki mit és hogyan tegyen.
Amennyiben az m betű harmadik szára a legmagasabb, úgy gazdája rendkívül önzetlen, lelkiismeretes ember, aki képes személyes érdekeit alárendelni a közösség érdekeinek. Ha viszont mindenki elvárásának egyszerre akar megfelelni, könnyen lelki válságba kerülhet.